Jak czyścić zamszowe buty?

zamszowe buty

Elegancki, przyciągający wzrok, ponadczasowy. Zamsz na stałe zagościł w modzie. Damskie czółenka czy też męskie półbuty? Ten materiał zawsze prezentuje się bardzo elegancko. Unikasz butów z zamszu, bo boisz się, że szybko się zniszczą? Bez obaw! Z pomocą kilku prostych trików uda ci się zachować ich świetny kształt, kolor oraz fakturę przez wiele sezonów. Zatem: jak czyścić zamszowe buty?

Impregnacja, delikatne czyszczenie i odpowiednie suszenie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby zamszowe buty zachowały swój nienaganny wygląd przez długi czas. Poznaj je wszystkie.

Zasada nr 1: impregnowanie

Najważniejszym krokiem w pielęgnacji butów z zamszu jest ich impregnowanie. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ono sprawia, że buty są znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, a co za tym idzie pozwala zachować doskonały wygląd na dłużej. Jak impregnować zamszowe buty?   Aby na długo zachować ich świetny wygląd i zabezpieczyć je przed wilgocią, impregnuje je wyłącznie na sucho odpowiednim specyfikiem przeznaczonym specjalnie do obuwia z zamszu.

Czyszczenie butów zamszowych

Jeśli na Twoich butach zamszowych widoczne są zabrudzenia z błota czy kurzu, to łatwo pozbędziesz się ich suchą szczoteczką o średnio twardym włosiu. Jak je czyścić? Okrężnymi ruchami, delikatnie, by nie naruszyć struktury zamszu, wyszczotkuj buty, by pozbyć się zabrudzeń. Jeśli buty z zamszu przemokły, to nie czyść ich od razu po powrocie do domu. Pozwól im wyschnąć, a następnie wilgotną gąbeczką lub szmatką (nigdy nie mokrą!) przetrzyj cholewki i obcasy w zabrudzonych, przemoczonych miejscach.

Suszenie butów zamszowych

Zarówno po przemoczeniu butów z zamszu, jak i po jego wyczyszczeniu czy impregnacji pozostaw obuwie do całkowitego wysuszenia. Gdzie? Wbrew pozorom najgorszym z możliwych pomysłów będzie wystawienie butów na słońce lub postawienie ich bezpośrednio pod kaloryferem. Dlaczego? Pod wpływem ciepła i nadmiernej ekspozycji na słońce buty z zamszu mogą stracić swój kolor oraz kształt. Dlatego najlepiej zrobisz, susząc obuwie zamszowe w przewiewnym, lecz niekoniecznie nasłonecznionym pomieszczeniu. Ta czynność wymaga czasu, ale warto poczekać.

Tego unikaj!

  • Butów zamszowych nigdy nie pierz na mokro. Nie wkładaj ich do pralki, nie czyść mokrą ścierką, nie zanurzaj w wodzie. Takie czyszczenie skończy się pewnym zniszczeniem obuwia z zamszu.
  • Nie pozostawiaj butów zamszowych do wyschnięcia na słońcu lub pod kaloryferem. Buty odkształcą się i stracą swój kolor!

 

Podobne wpisy

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze