Nike Free – biegaj boso!

nike-free

Może się okazać, że niebawem buty do biegania staną się bezużyteczne. Dlaczego? Powodem jest nowa moda na bieganie boso. Free run, bo taką angielską nazwę nosi nowy ruch, to nic innego jak powrót do korzeni, przeświadczenie, że sama natura przystosowała nasze ciało do znoszenia przeciążeń i radzenia sobie w różnych warunkach. Zwolennicy naturalnego biegu twierdzą, że bieganie boso przyczynia się do poprawy koordynacje i zwiększa ogólną kondycję i wydolność naszego organizmu.   

Anatomiczny punkt widzenia

Celem butów sportowych jest zapewnienie stopie jak najlepszej amortyzacji. Podtrzymując śródstopie, piętę i stabilizując kostkę, ułatwiają nam chodzenie czyli mówiąc w skrócie, odwalają całą brudną robotę za nasze stopy, niejako je rozleniwiając.

Sympatycy free run twierdzą, że stopa jako pierwszy punkt styku ciała z podłożem, jest ostatecznie odpowiedzialna za to, jak każdy krok odbierają kolejne partie ciała. To, jakie obciążenie spada na stawy kolanowe, biodra i dalej – kręgosłup, w całości zależy od tego jak chodzimy. By się o tym przekonać, wystarczy przeprowadzić prosty eksperyment. Zauważmy jak układamy stopę chodząc w butach sportowych, a później bez nich.

Ewolucja przez miliony lat kształtowała nasze stopy, by ostatecznie optymalnie spełniały zadanie utrzymania ciała w pozycji pionowej. Skomplikowany układ mięśni, ścięgien, wiązadeł i kości, ma za zadanie amortyzacje i wspomaganie równowagi. Założeniem bosego treningu biegowego, jest przywrócenie tych naturalnych zdolności, wyćwiczenie właściwej koordynacji, oraz dopasowanie odpowiedniego wzorca ruchowego. Oznacza to wyrobienie nawyków ruchowych, potrzebnych  do zoptymalizowania pracy całego organizmu i odciążenie innych partii ciała.

Boso w butach

Podstawową zasadą filozofi free run jest to, że bieg, choć bez butów, nie może być torturą i musi być przyjemny. Dlatego najlepsze do uprawiania tego sportu jest miękkie podłoże, które nie porani nam stóp, takie jak trawa czy piasek. Ale co jeśli mieszkamy w miejskiej dżungli? Nikt nie chce biegać po nierównych chodnikach i ryzykować pokaleczeniem stóp. Dlatego Nike wychodzi do swoich fanów z nowym produktem – Nike Free Run. Jest to but, który w swoim założeniu ma dać swobodę i nieskrępowane ruchy, dopasowując się do sposobu w jaki nasza stopa układa się naturalnie. Daje  wrażenie bosego biegu, jednocześnie chroniąc przed otarciami. Co ciekawe, Nike wypuściła nowy model w trzech wariantach: Nike Free 3.0 V4 z podeszwą 3.0, Nike Free 4.0 i Nike Free Run+3 z podeszwą 5.0. Mają one za zadanie aktywizację poszczególnych mięśni stabilizujących, znajdujących się w stopie, w zależności od etapu zaawansowania biegacza. Im wyższy numer, tym większe wsparcie. Najsztywniejszą jest podeszwa 5.0, z kolei 3.0 daje wrażenie jakby biegało się boso. 

Czy naturalny bieg stanie się globalnym trendem? Ciężko powiedzieć. Bardzo prawdopodobne jest natomiast, że w kolejnych latach więcej producentów zainteresuje się wprowadzeniem w swoich butach technologii podobnej do zastosowanej w Nike Free Run.

NIKE WMNS NIKE FREE TR FLYKNIT
399,99 zł
499,99 zł
NIKE WMNS NIKE FREE RN 2017
329,99 zł
469,99 zł
NIKE FREE RUN FLYKNIT 2
339,99 zł
549,99 zł
NIKE FREE RN 2017
280,49 zł
469,99 zł
NIKE FREE RN
237,99 zł
469,99 zł
NIKE WMNS NIKE FREE RN FLYKNIT
399,99 zł
549,99 zł
NIKE WMNS NIKE FREE RN 2018
329,99 zł
469,99 zł
NIKE WMNS NIKE FREE RN 2017
329,99 zł
469,99 zł
NIKE FREE TRAIN VERSATILITY
212,49 zł
479,99 zł
NIKE FREE RN 2017
280,49 zł
469,99 zł

Podobne wpisy

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Najpopularniejsze